Idiotizmus 2. rész: Látogatás a moziba
2012.05.03. 20:38
Anno ’75-ben írtam a színház közönségében rejtőzködő kretén fajról, most pedig a filmszínház közönségében rejtőzködő bunkó fajról fogok prédikálni.
A mozi egy olyan szórakoztató, kulturális hely, ahova az emberek szórakozni, elgondolkodni járnak. A filmek lényege az lenne, hogy elrepítsen egy másik világba, ún. dimenzióba, és ennek hatására az ember elfelejti a mindennapi gondjait (kivéve, ha rosszul összetákolt filmet nézünk).

Amióta világ a világ, azóta csípik a csőrömet azok az emberek, akik befolyásoljak eme nagyszerű élményt.
Nagyon sok típust tudok felsorakoztatni, íme egypár:
- a beszélgetős: amikor egy család és\vagy baráti kör beül elém\mögém\mellém, és minden egyes neszt kommentelnek.
- a telefonálós: ez a kedvencem. A tipikus 21. századi posztmodern paraszt. Én személy szerint azért is vagyok szerelmes a moziba, mert elszakít ettől a rohanó világtól, ezért utazok és várok oly sokat arra, hogy elsötétüljön a terem, és elkezdődjön a vetítés. Ilyenkor lép be a 'telefonálós' típus az életembe. A film közepén elkezd csörögni a svájci bicskára hajazó telefonja közhelyes Los Lobos csengőhangon a kivasalt hajú hülyegyereknek, vagy ha éppen úgy van, akkor egy 40-50 év közötti üzletembernek, és mit ad Isten? Felveszi a telefont. A következő mondat hagyja el a száját: Szia, mondjad! Értem én, hogy a 21. századi társadalom példaképe a jaguár lett, amely úgy rohan, mint a meszes, de vannak bizonyos helyek, ahol engedjük el ezeket a hívásokat, és kapcsoljuk ki a telefonunkat.
- a fészbukozós: a másik kedvencem. Önmagában a Facebook szerintem internetre való kór, és rosszul vagyok már attól, ha valaki az utcán vagy az asztalnál bukfészezik a telefonján. Ez a pofátlanság tükörképe. Ha ezt moziban látom, akkor vagyok igazán szomorú. Nem is firtatom ezt tovább.
- a felolvasós: ilyen még csak egyszer fordult elő velem, de ez is egy érdekes dolog, sőt, ez egy látványosság. Történt velem vala, hogy beültem a Robin Hood c. Ridley Scott filmre, amely feliratosan ment a mozikban. Az előzetesek alatt beült mellém egy család, a kb. 7 éves kisfiúval. Gondoltam: ezek eltévedtek. De aztán, amikor elkezdődött a film, én tévedtem el agyilag. Az anyuka végigolvasta a filmet a kiskölyöknek. Szóról-szóra. Persze megvolt a maga elvetemült stílusa, mert a romantikus jeleneteket nem olvasta fel a gyereknek. Ha már egyszer beülnek egy véres Robin Hood mesére, akkor a romantikus jelenetektől kell megóvni a gyereket, mert a végén még olyat hall, hogy szeretlek - gondolta az anya.
A sor vége ködös, úgyhogy be is fejezem a sorolást, elég ennyi nézőtípus.
Jó éjszakát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
freddyD 2012.05.04. 06:31:47
A jó öreg (mára bezárt) Kossuth moziban volt a "Halálos Temetés", ahol film közben kiderült, hogy beszökött három kb 6-8 éves gyerek. Azok meg beültek mögém és az egyik még olvasni sem tudott, ezért a másik olvasta neki.
Azt hittem valami rejtett kamerás műsorba kerültem
algi 2012.05.04. 07:03:49
Lennox 2012.05.04. 11:50:29
Lennox 2012.05.04. 11:52:54
Én olyasmi jelenségekről beszélek főként, amit te is írtál, hogy nem érdekli őket a film, és elkezdenek beszélgetni, irreleváns megjegyzéseket fűznek a jelenetekhez.
algi 2012.05.04. 12:14:06
Én ezt minőségi különbségnek élem meg, mert mondjuk azt megértem, ha a dedós gyerek megkérdezi az anyukájától, hogy "Ki az a bájtyi?" Sőt, még azt is jobban megértem, ha egy részeg társaság összevissza ökörködik a filmre reagálva, azt szétcseszve. Beleképzelem magam a helyükbe, és meg tudom érteni, hogy van olyan tudatállapot, amikor az ember ilyen trollként viselkedik. De azt nem tudom se felfogni, se elfogadni, hogy a film pusztán zavaró háttérzajként szolgál a beszélgetésükhöz. Ezt nem tudom felfogni. Egyszerűen nem bírom fel ésszel. Kész vagyok. Nem rendelkezem megfelelő szókinccsel vagy fogalmazáskészséggel, hogy leírjam, hogy mekkora a különbség számomra a kettő között. Nincsen rá szó, se több szóból álló kifejezés.